Honnan jött az Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny ötlete?
Az Alkotmánybíróságot sokan hasonlították egy elefántcsonttoronyhoz, ahol az állampolgároktól távol hoznak döntéseket, az állampolgárokat érintő ügyekben. 2014 óta, mióta Sulyok Tamás a testület elnöke, próbálnak ezen változtatni, így rendezvényekkel, programokkal, friss kommunikációval igyekeznek nyitni az emberek felé. Céljuk, hogy működésük mindenki számára érthető és transzparens legyen. Szeretnék minél közelebb hozni az Alkotmánybíróságot az állampolgárokhoz, így többek között a joghallgatókhoz is. A Mathias Corvinus Collegiumban már sokan sokféle versenyen vettünk részt, így minket kértek fel arra, hogy segítsünk nekik megalkotni egy interaktív versenyt, ami modellezi a működésüket, és újdonság a többi, joghallgatóknak hirdetett versenyhez képest.
Mitől más ez, mint a többi, joghallgatóknak meghirdetett verseny?
Úgy gondolom a verseny egyedisége két dologban rejlik. Egyfelől alkotmányjogi témájú országos versennyel mindeddig nem igazán találkozhattak a joghallgatók. Másfelől ez nem egy hagyományos értelemben vett perbeszédverseny, ahol például egy bűncselekmény vádlottjának védőjeként kell beszédet mondani, vagy egy választottbírósági vitában érdekelt ügyfél érdekeit képviselni. A döntőben ugyan egy jogesetet kell majd megoldani, de ezt a feladatot egy alkotmánybíró szerepébe helyezkedve, tehát egy testület tagjaként, alkalmazkodva a többi versenyzőhöz kell elvégezni és modellezni az alkotmánybírósági döntéshozatalt. Mindeközben a jelenlegi alkotmánybírák előtt bizonyíthatják a hallgatók tudásukat, amire szintén nem mindennapi lehetőség a joghallgatók számára.
Hogyan épül fel az AB§zi? Mi a verseny menete?
Annak érdekében, hogy az Alkotmánybíróság munkáját tudjuk modellezni, háromfordulósra terveztük a versenyt. Az első fordulóban úgymond „kiválogatjuk a munkatársakat”, leszűkítjük a jelentkezők körét az alkotmányjogban jártasabb, tehetséges versenyzőkre. Erre szolgál a 30 feleletválasztós kérdésből álló online tesztünk, ami a versenyzők tételes alkotmányjogi tudását teszteli. A második fordulóban versenyzőink, akárcsak az előadó alkotmánybíró stábjának tagjai, egy indítványt dolgoznak ki, mintha azt tervezetként egy öttagú tanács vagy a teljes ülés elé terjesztenék.